| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB3162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB3162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB3162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 31.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB3162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB3162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB3162V is new and unused, you can buy ERA-8ARB3162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB3162V.
| UHW1H221MPD | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1H221MPD.pdf | |
| LGW2G271MELZ50 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2G271MELZ50.pdf | |
| SLPX822M035E3P3 | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX822M035E3P3.pdf | |
| 397LBB350M2ED | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 637.64 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 397LBB350M2ED.pdf | |
| ERWF401LGN272MCD0M | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF401LGN272MCD0M.pdf | |
| ERWF401LGC472MEB5M | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF401LGC472MEB5M.pdf | |
| CGS152T350U4C | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 68 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS152T350U4C.pdf | |
| EEE-1EA470UP | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1EA470UP.pdf | |
| MZA10VC681MH10TP | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MZA10VC681MH10TP.pdf | |
| SMG35VB101M6X11LL | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.321 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG35VB101M6X11LL.pdf | |
| 500R07S300JV4T | 30pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 500R07S300JV4T.pdf | |
| CGA2B2C0G1H100D050BD | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2C0G1H100D050BD.pdf | |
| C0402X6S0J331K020BC | 330pF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X6S0J331K020BC.pdf | |
| CGJ5H4C0G2H562J115AA | 5600pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5H4C0G2H562J115AA.pdf | |
| GRM0225C1E5R4DDAEL | 5.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E5R4DDAEL.pdf |