| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB363V is new and unused, you can buy ERA-8ARB363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB363V.
| UPW1V120MDD | 12µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V120MDD.pdf | |
| EEE-1VA331UAP | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA331UAP.pdf | |
| UPT2P121MHD | 120µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P121MHD.pdf | |
| LNY2V332MSEG | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2V332MSEG.pdf | |
| LGR2W820MELB25 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2W820MELB25.pdf | |
| UVR1HR47MDD6 | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1HR47MDD6.pdf | |
| URS1V4R7MDD1TA | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V4R7MDD1TA.pdf | |
| 50NW50.47MEFC4X5 | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50NW50.47MEFC4X5.pdf | |
| 159CKE6R3M | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 55.3 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 159CKE6R3M.pdf | |
| EKZE101EC3471MLN3S | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE101EC3471MLN3S.pdf | |
| AFK157M80H32VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK157M80H32VT-F.pdf | |
| TVA1343-E3 | 50µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1343-E3.pdf | |
| B43231D1827M | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231D1827M.pdf | |
| 100USC3300MEFC25X45 | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 100USC3300MEFC25X45.pdf | |
| 672D127F100ET5D | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 680 mOhm @ 120Hz | 672D127F100ET5D.pdf |