| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB3741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB3741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB3741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.74k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB3741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB3741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB3741V is new and unused, you can buy ERA-8ARB3741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB3741V.
| EMVA250ADA330ME55G | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA250ADA330ME55G.pdf | |
| EEU-HD1A471B | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1A471B.pdf | |
| LGN2W151MELZ40 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2W151MELZ40.pdf | |
| UUX1C221MNL6GS | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUX1C221MNL6GS.pdf | |
| EKZE350ETD221MH15D | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EKZE350ETD221MH15D.pdf | |
| UPM1A681MPD6 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A681MPD6.pdf | |
| MALREKB00FE368HG0K | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FE368HG0K.pdf | |
| MAL215236688E3 | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215236688E3.pdf | |
| ESMG251ELL330MK20S | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG251ELL330MK20S.pdf | |
| MALREKB05FG222X00K | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FG222X00K.pdf | |
| 200HXG330MEFCSN22X30 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200HXG330MEFCSN22X30.pdf | |
| SLP392M080E7P3 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP392M080E7P3.pdf | |
| E80D630VNN222AR30T | CAP ALUM 2200UF 63V RADIAL | E80D630VNN222AR30T.pdf | |
| 381LX122M160J452 | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX122M160J452.pdf | |
| MAL215956181E3 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.17 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215956181E3.pdf |