| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB392V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB392V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB392V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB392V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB392V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB392V is new and unused, you can buy ERA-8ARB392V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB392V.
| UWX1E4R7MCL2GB | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1E4R7MCL2GB.pdf | |
| UCD1C681MNL1GS | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1C681MNL1GS.pdf | |
| UPW1A681MPD6 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1A681MPD6.pdf | |
| LGN2Z561MELZ30 | 560µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2Z561MELZ30.pdf | |
| UCL0J220MCL1GS | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL0J220MCL1GS.pdf | |
| SLP332M050C3P3 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 141 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP332M050C3P3.pdf | |
| UPM1J121MHD6TO | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J121MHD6TO.pdf | |
| 227UVK025MFE | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.51 Ohm @ 120Hz 1500 Hrs @ 125°C | 227UVK025MFE.pdf | |
| 108SVH010MGE | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 108SVH010MGE.pdf | |
| UHV1C681MPD | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1C681MPD.pdf | |
| B43888P2476M | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.1 Ohm @ 120Hz | B43888P2476M.pdf | |
| UAQ2G330MHD3TN | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G330MHD3TN.pdf | |
| B43231B2687M | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231B2687M.pdf | |
| MAL212327479 | 47µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.1 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212327479.pdf | |
| 53D301F250JL6 | 300µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D301F250JL6.pdf |