| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB393V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB393V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB393V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB393V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB393V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB393V is new and unused, you can buy ERA-8ARB393V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB393V.
| 380LX682M100A052 | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX682M100A052.pdf | |
| LNT2G123MSEJ | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2G123MSEJ.pdf | |
| 25ZL27MEFCT55X7 | 27µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25ZL27MEFCT55X7.pdf | |
| UPS1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1A220MDD.pdf | |
| 107AVD016MER | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.65 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 107AVD016MER.pdf | |
| UUH1C471MNQ1MS | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1C471MNQ1MS.pdf | |
| 381LQ821M180J022 | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ821M180J022.pdf | |
| B43564B4109M7 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564B4109M7.pdf | |
| UPW1E330MDH | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1E330MDH.pdf | |
| C1005X5R1H333K050BB | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R1H333K050BB.pdf | |
| GRM188R61H105KAALD | 1µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R61H105KAALD.pdf | |
| 600L9R1BT200T | 9.1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 600L9R1BT200T.pdf | |
| K561K10X7RF5UH5 | 560pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K561K10X7RF5UH5.pdf | |
| CC0805KRX7R9BB154 | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX7R9BB154.pdf | |
| GJM1555C1H8R5BB01D | 8.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H8R5BB01D.pdf |