| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB4022V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB4022V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB4022V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 40.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB4022V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB4022V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB4022V is new and unused, you can buy ERA-8ARB4022V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB4022V.
| EEU-FM0J222L | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM0J222L.pdf | |
| 381LQ561M250J032 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ561M250J032.pdf | |
| ECA-0JHG153 | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-0JHG153.pdf | |
| UCY2C471MHD | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C471MHD.pdf | |
| AFK107M50F24VT-F | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 340 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK107M50F24VT-F.pdf | |
| UPW0J270MDD1TE | 27µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J270MDD1TE.pdf | |
| UVK1C471MPD1TA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1C471MPD1TA.pdf | |
| MALREKB00FG247N00K | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.23 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FG247N00K.pdf | |
| B43858A2686M | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A2686M.pdf | |
| E81D160VNN223MR30T | CAP ALUM 22000UF 16V RADIAL | E81D160VNN223MR30T.pdf | |
| 672D337H025DT5C | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D337H025DT5C.pdf | |
| MAL212367339E3 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.2 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212367339E3.pdf | |
| E32D401HLS102MC79M | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 143.3 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D401HLS102MC79M.pdf | |
| HR101R652M040AA2B | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101R652M040AA2B.pdf | |
| UPW1E472MHH | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1E472MHH.pdf |