| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB4222V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB4222V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB4222V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 42.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB4222V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB4222V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB4222V is new and unused, you can buy ERA-8ARB4222V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB4222V.
| UPS1H2R2MDD1TD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1H2R2MDD1TD.pdf | |
| 860011373001 | 0.47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860011373001.pdf | |
| UPJ1V471MHD6TN | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V471MHD6TN.pdf | |
| 16MS533MEFCT56.3X5 | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS533MEFCT56.3X5.pdf | |
| MALREKA00AA115LM0K | 1.5µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 70.8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA115LM0K.pdf | |
| 517D227M035CC8PE3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D227M035CC8PE3.pdf | |
| UPA0J272MPD | 2700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA0J272MPD.pdf | |
| 450WXA10MEFCGC16X16 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450WXA10MEFCGC16X16.pdf | |
| MAL202128221E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 614 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202128221E3.pdf | |
| 500D336M063CB2A | 33µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D336M063CB2A.pdf | |
| E82D500VNN682MQ40N | CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL | E82D500VNN682MQ40N.pdf | |
| 200MXG820MEFCSN25X35 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXG820MEFCSN25X35.pdf | |
| MAL215777101E3 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215777101E3.pdf | |
| B43504F2128M80 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504F2128M80.pdf | |
| E37F421CPN103MFE3M | 10000µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F421CPN103MFE3M.pdf |