| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB4422V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB4422V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB4422V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 44.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB4422V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB4422V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB4422V is new and unused, you can buy ERA-8ARB4422V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB4422V.
| B41858C6477M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C6477M.pdf | |
| UCY2G121MHD6 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G121MHD6.pdf | |
| UPJ1A682MHD6 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A682MHD6.pdf | |
| 107CKE400M | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.316 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 107CKE400M.pdf | |
| UPM2C010MPD1TD | 1µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2C010MPD1TD.pdf | |
| EKZN160ELL121ME11D | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKZN160ELL121ME11D.pdf | |
| EEU-FC1E820H | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E820H.pdf | |
| MALREKB05AA133L00K | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 32.15 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05AA133L00K.pdf | |
| B41851A2228M | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A2228M.pdf | |
| MAL214860472E3 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214860472E3.pdf | |
| 381LQ681M160H022 | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ681M160H022.pdf | |
| MAL215973821E3 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 290 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215973821E3.pdf | |
| B43584C5158M | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 66 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584C5158M.pdf | |
| HES352G400X4L | 3500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | HES352G400X4L.pdf | |
| UVR1C223MRA6 | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C223MRA6.pdf |