| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB472V is new and unused, you can buy ERA-8ARB472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB472V.
| EEE-1HA101P | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA101P.pdf | |
| LGM2W221MELZ35 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGM2W221MELZ35.pdf | |
| 250PX33MEFC10X20 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 250PX33MEFC10X20.pdf | |
| UCD1V471MNQ1MS | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1V471MNQ1MS.pdf | |
| 865230142002 | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230142002.pdf | |
| 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5 | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5.pdf | |
| 400WA10MEFC12.5X16 | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 400WA10MEFC12.5X16.pdf | |
| EKYA100ELL392MK25S | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYA100ELL392MK25S.pdf | |
| B41890A4227M | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 138 mOhm @ 10kHz | B41890A4227M.pdf | |
| ESMQ161VSN681MP30S | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ161VSN681MP30S.pdf | |
| EKMQ160ELL153MM40S | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ160ELL153MM40S.pdf | |
| B43305F2397M67 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2397M67.pdf | |
| E81D101VNN222MQ50T | CAP ALUM 2200UF 100V RADIAL | E81D101VNN222MQ50T.pdf | |
| B43305A5337M60 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5337M60.pdf | |
| TVA1719 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1719.pdf |