| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB4752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB4752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB4752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB4752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB4752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB4752V is new and unused, you can buy ERA-8ARB4752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB4752V.
| UPW1A332MHD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1A332MHD.pdf | |
| 16MH747MEFCT55X7 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16MH747MEFCT55X7.pdf | |
| UCD1H100MC1LGS | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1H100MC1LGS.pdf | |
| MAL214097401E3 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214097401E3.pdf | |
| B41231B9278M | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B9278M.pdf | |
| MAL214099615E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6000 Hrs @ 125°C | MAL214099615E3.pdf | |
| B43540B9337M7 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9337M7.pdf | |
| B43455B4129M3 | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455B4129M3.pdf | |
| UVR1E153MRA | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E153MRA.pdf | |
| 381LQ221M400K012 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 829 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ221M400K012.pdf | |
| UMJ1C470MDL | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMJ1C470MDL.pdf | |
| B41828A6567M | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A6567M.pdf | |
| GRM32ER71K475KE14L | 4.7µF 80V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32ER71K475KE14L.pdf | |
| C0402C105M9PACTU | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C105M9PACTU.pdf | |
| 600S2R7BT250XT | 2.7pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S2R7BT250XT.pdf |