| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9977 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB512V is new and unused, you can buy ERA-8ARB512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB512V.
| UVZ1E470MDD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E470MDD.pdf | |
| 10ZLG220MEFC6.3X11 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 10ZLG220MEFC6.3X11.pdf | |
| EEU-FR1A332B | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A332B.pdf | |
| EEV-TG1K101UQ | 100µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 420 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1K101UQ.pdf | |
| EEE-FK1E221AP | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1E221AP.pdf | |
| MALREKA00AA115L00K | 1.5µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 70.8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA115L00K.pdf | |
| EEU-FC2A5R6H | 5.6µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A5R6H.pdf | |
| 158CKS016M | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 158CKS016M.pdf | |
| MALREKB00DE310L00K | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DE310L00K.pdf | |
| B41895A5128M | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 48 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41895A5128M.pdf | |
| MAL211916681E3 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 300 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211916681E3.pdf | |
| B43504C9337M67 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C9337M67.pdf | |
| ERWF401LGB682MEF5M | 6800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF401LGB682MEF5M.pdf | |
| E36D401LPN822TEM9M | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D401LPN822TEM9M.pdf | |
| HV101452T200EF1B | ALUM-SCREW TERMINAL | HV101452T200EF1B.pdf |