| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB5362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB5362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB5362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB5362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB5362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB5362V is new and unused, you can buy ERA-8ARB5362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB5362V.
| ESMH350VSN153MA35T | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN153MA35T.pdf | |
| LAQ2G471MELC45 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2G471MELC45.pdf | |
| ECO-S2GB221CA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2GB221CA.pdf | |
| ESMQ161VSN182MR35S | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ161VSN182MR35S.pdf | |
| EKYB160ELL182MJ25S | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL182MJ25S.pdf | |
| UKW1J472MRD | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1J472MRD.pdf | |
| UPW2V2R2MPD1TD | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2V2R2MPD1TD.pdf | |
| UVZ2D330MHD1TO | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2D330MHD1TO.pdf | |
| SLPX680M450A1P3 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.903 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX680M450A1P3.pdf | |
| 35ML10MEFC4X7 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ML10MEFC4X7.pdf | |
| UFW2A2R2MDD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A2R2MDD.pdf | |
| EMZE100ADA330ME73G | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | EMZE100ADA330ME73G.pdf | |
| UHE1C102MPD1TD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1C102MPD1TD.pdf | |
| MAL214251015E3 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214251015E3.pdf | |
| B41693A9227Q9 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 350 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A9227Q9.pdf |