| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB563V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB563V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB563V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB563V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB563V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB563V is new and unused, you can buy ERA-8ARB563V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB563V.
| UPW0J151MED | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J151MED.pdf | |
| 35SEV22M6.3X5.5 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 35SEV22M6.3X5.5.pdf | |
| EMZR6R3ADA681MF80G | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EMZR6R3ADA681MF80G.pdf | |
| UPS1J151MPD1TD | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1J151MPD1TD.pdf | |
| UPA1V271MPD6TD | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1V271MPD6TD.pdf | |
| UCJ1A101MCL1GS | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 14 Ohm 2000 Hrs @ 125°C | UCJ1A101MCL1GS.pdf | |
| LGU2E391MELB | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2E391MELB.pdf | |
| EEE-HC1H1R0R | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EEE-HC1H1R0R.pdf | |
| UFW2AR22MDD | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2AR22MDD.pdf | |
| UPM1H120MDD | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H120MDD.pdf | |
| MAL215097411E3 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2500 Hrs @ 105°C | MAL215097411E3.pdf | |
| UHE1E332MHD6TN | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E332MHD6TN.pdf | |
| B43601A2477M82 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 200 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2477M82.pdf | |
| MAL212016332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 28 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212016332E3.pdf | |
| B43508A5477M62 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 260 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5477M62.pdf |