| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB5902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB5902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB5902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB5902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB5902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB5902V is new and unused, you can buy ERA-8ARB5902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB5902V.
| EEU-TP1V621 | 620µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V621.pdf | |
| 35MH710MEFC5X7 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35MH710MEFC5X7.pdf | |
| UFG1H0R1MDM1TD | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1H0R1MDM1TD.pdf | |
| UCX1H681MNS1MS | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1H681MNS1MS.pdf | |
| UVK1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1A102MPD1TD.pdf | |
| USA1HR33MDD1TE | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1HR33MDD1TE.pdf | |
| 6.3YXG2200MEFCT810X23 | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 6.3YXG2200MEFCT810X23.pdf | |
| EKYA160ELL332MK25S | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA160ELL332MK25S.pdf | |
| UDB1H220MHM | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UDB1H220MHM.pdf | |
| ELXV630ELL102ML40S | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV630ELL102ML40S.pdf | |
| 25RX302200M16X31.5 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C | 25RX302200M16X31.5.pdf | |
| 672D477H020EK5C | 470µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D477H020EK5C.pdf | |
| 420MXG270MEFCSN30X30 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG270MEFCSN30X30.pdf | |
| UPW1A152MPH | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1A152MPH.pdf | |
| UPW2E221MRH | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2E221MRH.pdf |