| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB6981V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB6981V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB6981V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.98k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB6981V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB6981V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB6981V is new and unused, you can buy ERA-8ARB6981V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB6981V.
| 380LQ152M250K052 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ152M250K052.pdf | |
| EKY-350ELL222MM25S | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-350ELL222MM25S.pdf | |
| UKA0J332MHD1TO | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA0J332MHD1TO.pdf | |
| UCY2V270MPD | 27µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2V270MPD.pdf | |
| 225CKE100M | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.286 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 225CKE100M.pdf | |
| UCD0J680MCL1GS | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD0J680MCL1GS.pdf | |
| MALREKB05DD333H00K | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 480 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DD333H00K.pdf | |
| 16MXC22000MEFCSN25X35 | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 16MXC22000MEFCSN25X35.pdf | |
| 200VXG680MEFCSN22X45 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 200VXG680MEFCSN22X45.pdf | |
| UVZ0J103MHH | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J103MHH.pdf | |
| CL10F104ZO8NNNC | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10F104ZO8NNNC.pdf | |
| C1005C0G1H271J050BA | 270pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H271J050BA.pdf | |
| JMK107BJ225KA-T | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | JMK107BJ225KA-T.pdf | |
| GRM3195C2A752JA01D | 7500pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM3195C2A752JA01D.pdf | |
| GRM0225C1E5R6WA03L | 5.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E5R6WA03L.pdf |