| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB7151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB7151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB7151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.15k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB7151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB7151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB7151V is new and unused, you can buy ERA-8ARB7151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB7151V.
| 16ZLS1000MEFC10X16 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16ZLS1000MEFC10X16.pdf | |
| B41868W7227M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 164 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W7227M.pdf | |
| EKZM250ELL680ME11D | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZM250ELL680ME11D.pdf | |
| EKZE500ETC100ME07D | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKZE500ETC100ME07D.pdf | |
| EEE-HP1E4R7R | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HP1E4R7R.pdf | |
| UMF1E4R7MDD | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1E4R7MDD.pdf | |
| MALREKB05DC133X00K | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 80.38 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DC133X00K.pdf | |
| UUQ0J221MCL6GS | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ0J221MCL6GS.pdf | |
| UBX1A331MPL | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1A331MPL.pdf | |
| UUJ1V102MNQ1ZD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1V102MNQ1ZD.pdf | |
| B43508C2687M67 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2687M67.pdf | |
| 277LMB400M2ED | ELECTROLYTIC | 277LMB400M2ED.pdf | |
| B43508A5397M80 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5397M80.pdf | |
| PSU13035 | 130µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU13035.pdf | |
| B43564A5568M3 | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A5568M3.pdf |