| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB8871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB8871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB8871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.87k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB8871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB8871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB8871V is new and unused, you can buy ERA-8ARB8871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB8871V.
| EEV-TG1E102M | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1E102M.pdf | |
| EKYB6R3ELL332MJ30S | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB6R3ELL332MJ30S.pdf | |
| UPM1V681MHD1TO | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V681MHD1TO.pdf | |
| UKW1V330MDD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1V330MDD.pdf | |
| USF0J151MDD1TD | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF0J151MDD1TD.pdf | |
| UTT1E101MPD1TA | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1E101MPD1TA.pdf | |
| EMZF250ADA331MJA0G | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF250ADA331MJA0G.pdf | |
| SLP272M050A3P3 | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 172 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP272M050A3P3.pdf | |
| 380LX472M016H012 | SNAPMOUNTS | 380LX472M016H012.pdf | |
| B43504E187M67 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E187M67.pdf | |
| 200LSW2200MEFC36X118 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C | 200LSW2200MEFC36X118.pdf | |
| LXZ50VB272M18X40LL | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ50VB272M18X40LL.pdf | |
| AHD226M25D16T | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.1 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD226M25D16T.pdf | |
| CL31B225KAHNNNE | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31B225KAHNNNE.pdf | |
| GRM31A7U2J470JW31D | 47pF 630V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31A7U2J470JW31D.pdf |