| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB9762V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB9762V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB9762V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 97.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB9762V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB9762V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB9762V is new and unused, you can buy ERA-8ARB9762V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB9762V.
| UPS2F3R3MPD1TD | 3.3µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2F3R3MPD1TD.pdf | |
| LGN2E681MELC25 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E681MELC25.pdf | |
| 35TGV820M16X16.5 | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 66 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | 35TGV820M16X16.5.pdf | |
| UVY2W2R2MPD1TD | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2W2R2MPD1TD.pdf | |
| ECA-1JM100I | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1JM100I.pdf | |
| ESMQ500ELL4R7ME11D | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ500ELL4R7ME11D.pdf | |
| B43508G2108M62 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2108M62.pdf | |
| E36D451HPS472MED0M | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55.7 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPS472MED0M.pdf | |
| ECE-T1HP393FA | 39000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 15 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T1HP393FA.pdf | |
| VJ1206A102JXGAT5Z | 1000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206A102JXGAT5Z.pdf | |
| C0603X102J3GACTU | 1000pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603X102J3GACTU.pdf | |
| FK11C0G2A473J | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK11C0G2A473J.pdf | |
| C1210X682J5GACTU | 6800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm) | C1210X682J5GACTU.pdf | |
| C1005X7S2A102K050BB | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X7S2A102K050BB.pdf | |
| 251R15S151JV4E | 150pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 251R15S151JV4E.pdf |