| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1021V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1021V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1021V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.02k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1021V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1021V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1021V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1021V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1021V.
| UHW1E182MHD | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1E182MHD.pdf | |
| 511D277M050DG5D | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 221 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D277M050DG5D.pdf | |
| 200USC820MEFCSN22X45 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 200USC820MEFCSN22X45.pdf | |
| EKMS401VSN151MP30S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS401VSN151MP30S.pdf | |
| B43508B9157M60 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9157M60.pdf | |
| 63VXG3300MEFCSN30X30 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 63VXG3300MEFCSN30X30.pdf | |
| 25USC22000MEFCSN30X35 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 25USC22000MEFCSN30X35.pdf | |
| B43305A5227M60 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 620 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5227M60.pdf | |
| B41692A8228Q7 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 25 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41692A8228Q7.pdf | |
| CGS742T250X3L | 7400µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS742T250X3L.pdf | |
| EEV-HA1V101XP | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1V101XP.pdf | |
| B41112A4106M000 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | B41112A4106M000.pdf | |
| CC0805KRX7R8BB104 | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX7R8BB104.pdf | |
| CL31C102JHHNFNE | 1000pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C102JHHNFNE.pdf | |
| RDE5C1H101J0S1H03A | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H101J0S1H03A.pdf |