| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1071V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.07KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1071V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1071V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.07k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1071V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1071V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1071V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1071V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1071V.
| ELXZ250ELL472ML40S | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL472ML40S.pdf | |
| EKMG630ETC470MF11D | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630ETC470MF11D.pdf | |
| URZ2G220MHD6 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2G220MHD6.pdf | |
| MAL204248159E3 | 15µF 385V Aluminum Capacitors Axial, Can 10 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204248159E3.pdf | |
| B43501E2227M82 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 450 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2227M82.pdf | |
| B43540B2477M62 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2477M62.pdf | |
| MAL205827332E3 | 3300µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205827332E3.pdf | |
| 53D280F450HJ6 | 28µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D280F450HJ6.pdf | |
| MLP562M035EK1C | 5600µF 35V Aluminum Capacitors FlatPack 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP562M035EK1C.pdf | |
| CGH222T500X3L | 2200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 124 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH222T500X3L.pdf | |
| UMJ1A220MDL | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMJ1A220MDL.pdf | |
| AVGA476M50X16T-F | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.94 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA476M50X16T-F.pdf | |
| FK18C0G1H220J | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK18C0G1H220J.pdf | |
| CGJ3E3C0G2D391J080AA | 390pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E3C0G2D391J080AA.pdf | |
| GRM0225C1E1R2WA03L | 1.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E1R2WA03L.pdf |