| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW112V is new and unused, you can buy ERA-8ARW112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW112V.
| LGY1V822MELA40 | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1V822MELA40.pdf | |
| ELXY250ELL821MK20S | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY250ELL821MK20S.pdf | |
| 515D337M035CD6AE3 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D337M035CD6AE3.pdf | |
| ESMQ100ELL222MJ16S | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ100ELL222MJ16S.pdf | |
| B41890A7227M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 74 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41890A7227M.pdf | |
| UUJ2G100MNQ1ZD | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2G100MNQ1ZD.pdf | |
| MAL214838102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214838102E3.pdf | |
| EGPD250ELL432MM20H | 4300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 34 mOhm 3000 Hrs @ 135°C | EGPD250ELL432MM20H.pdf | |
| TE1304.2-E3 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1304.2-E3.pdf | |
| ESMH6R3VSN153MP25T | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH6R3VSN153MP25T.pdf | |
| B43504E2397M67 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2397M67.pdf | |
| E91F501VSN121MR40T | 120µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 663 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F501VSN121MR40T.pdf | |
| E32D800CPN473MEA5M | 47000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.7 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D800CPN473MEA5M.pdf | |
| HVMLS331M250EA0A | 330µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 399 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS331M250EA0A.pdf | |
| KZE25VB681M10X20LL | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | KZE25VB681M10X20LL.pdf |