| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1372V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 13.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1372V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1372V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 13.7k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1372V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1372V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1372V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1372V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1372V.
| ULR2G4R7MNL1GS | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | ULR2G4R7MNL1GS.pdf | |
| EDK107M6R3A9GAA | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK107M6R3A9GAA.pdf | |
| 861101486022 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861101486022.pdf | |
| UPJ1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A102MPD1TD.pdf | |
| ECA-2DM2R2B | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2DM2R2B.pdf | |
| UHD0J331MED1TA | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD0J331MED1TA.pdf | |
| MAL215031221E3 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL215031221E3.pdf | |
| MALREKB00FE222OG0K | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FE222OG0K.pdf | |
| 477TMA100M | 470µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 318 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 477TMA100M.pdf | |
| 30D226M040BB5A | 22µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 11.7 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D226M040BB5A.pdf | |
| LGJ2D271MELB15 | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2D271MELB15.pdf | |
| 36DY103F040AM2A | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 36DY103F040AM2A.pdf | |
| E36D451CPN822MEM9M | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451CPN822MEM9M.pdf | |
| MAL212320109 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 24 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212320109.pdf | |
| C0805C104M5VACTU | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C104M5VACTU.pdf |