| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1401V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1401V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1401V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.4k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1401V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1401V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1401V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1401V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1401V.
| EEE-FK2A680AQ | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK2A680AQ.pdf | |
| ECA-1EM331BJ | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1EM331BJ.pdf | |
| UPW2D3R3MPD1TD | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW2D3R3MPD1TD.pdf | |
| EEU-FM1E222L | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E222L.pdf | |
| UST1V220MDD1TP | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1V220MDD1TP.pdf | |
| UKL2A4R7KDD1TD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A4R7KDD1TD.pdf | |
| UKA1H101MPD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1H101MPD.pdf | |
| EKMQ101EC5471ML25S | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ101EC5471ML25S.pdf | |
| E81D151VST722MUA5T | CAP ALUM 7200UF 150V RADIAL | E81D151VST722MUA5T.pdf | |
| E36D401HPN212TED0M | 2100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D401HPN212TED0M.pdf | |
| MAL250076472E3 | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250076472E3.pdf | |
| MLS383M010EB0A | 38000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 31 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS383M010EB0A.pdf | |
| C4532CH2E333J200KA | 0.033µF 250V Ceramic Capacitor CH 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532CH2E333J200KA.pdf | |
| HV1812Y471KXMATHV | 470pF 5000V (5kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | HV1812Y471KXMATHV.pdf | |
| K820J15C0GF53H5 | 82pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K820J15C0GF53H5.pdf |