| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1402V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1402V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1402V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1402V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1402V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1402V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1402V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1402V.
| UPW1H010MDD | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H010MDD.pdf | |
| EEE-1CA220WAR | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1CA220WAR.pdf | |
| SLP472M035C1P3 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP472M035C1P3.pdf | |
| LGY1E183MELA50 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1E183MELA50.pdf | |
| ECA-1HHG330I | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1HHG330I.pdf | |
| UHV0J221MDD1TD | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHV0J221MDD1TD.pdf | |
| AFC686M25F24B-F | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.4 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC686M25F24B-F.pdf | |
| UVK2G330MHD | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2G330MHD.pdf | |
| 35USC10000MEFCSN25X35 | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 35USC10000MEFCSN25X35.pdf | |
| EKMM251VSN471MQ35S | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM251VSN471MQ35S.pdf | |
| MAL209565821E3 | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 135 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209565821E3.pdf | |
| E36D451LPN391TC54N | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451LPN391TC54N.pdf | |
| MLP131M400EK0A | 130µF 400V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 1.32 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MLP131M400EK0A.pdf | |
| EEV-FC1C101P | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-FC1C101P.pdf | |
| KY25VB821M10X25LL | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | KY25VB821M10X25LL.pdf |