| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14.7k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1472V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1472V.
| EEU-FM1H821S | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H821S.pdf | |
| PEG124KB2680QL1 | 68µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.4 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 125°C | PEG124KB2680QL1.pdf | |
| UFW2A222MRD | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A222MRD.pdf | |
| LGN2E681MELC25 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E681MELC25.pdf | |
| UFW1V330MDD1TD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1V330MDD1TD.pdf | |
| EEE-FTH100UAR | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.3 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FTH100UAR.pdf | |
| UFW1V101MED1TA | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1V101MED1TA.pdf | |
| 35ZL150MEFC8X11.5 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35ZL150MEFC8X11.5.pdf | |
| 400LLE2.2MEFC8X11.5 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | 400LLE2.2MEFC8X11.5.pdf | |
| ELXY630ETD470MJC5S | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXY630ETD470MJC5S.pdf | |
| 157SVH035MFE | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.55 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 157SVH035MFE.pdf | |
| UKW1C331MPD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1C331MPD.pdf | |
| TVX2D4R7MAD | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2D4R7MAD.pdf | |
| MAL214894476E3 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214894476E3.pdf | |
| EGPD350ELL202ML20H | 2000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 35 mOhm 3000 Hrs @ 135°C | EGPD350ELL202ML20H.pdf |