| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1691V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.69KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1691V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1691V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.69k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1691V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1691V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1691V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1691V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1691V.
| LGU2P391MELA | 390µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2P391MELA.pdf | |
| B41252A9478M | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A9478M.pdf | |
| UUR1H220MCL1GS | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1H220MCL1GS.pdf | |
| UCS2D151MND9 | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2D151MND9.pdf | |
| EET-HC2W271CA | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 675 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W271CA.pdf | |
| PEH200MA4470MB2 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | PEH200MA4470MB2.pdf | |
| MALREKA00PB315FL0K | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.24 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB315FL0K.pdf | |
| UKL1A152KHD1TO | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A152KHD1TO.pdf | |
| UEP1A102MHD1TO | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1A102MHD1TO.pdf | |
| MAL214097411E3 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 125°C | MAL214097411E3.pdf | |
| UPA1V182MHD6 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1V182MHD6.pdf | |
| UUJ2G220MNQ1ZD | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2G220MNQ1ZD.pdf | |
| EKMH161VSN821MQ40S | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH161VSN821MQ40S.pdf | |
| B43305E2477M87 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2477M87.pdf | |
| MAL213846332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 90 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213846332E3.pdf |