| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1692V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1692V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1692V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.9k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1692V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1692V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1692V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1692V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1692V.
| 50ML10MEFC5X7 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50ML10MEFC5X7.pdf | |
| EEE-TK1J221AQ | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1J221AQ.pdf | |
| LGR2E271MELA30 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2E271MELA30.pdf | |
| UPJ1H1R5MDD1TD | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H1R5MDD1TD.pdf | |
| LNK2G122MSEF | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2G122MSEF.pdf | |
| UVY1H330MDD | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1H330MDD.pdf | |
| 477SAK016M | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 706 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477SAK016M.pdf | |
| 515D477M025CD6AE3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D477M025CD6AE3.pdf | |
| 158KXM016M | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 176.8 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 158KXM016M.pdf | |
| EKXJ451ELL270MK25S | 27µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ451ELL270MK25S.pdf | |
| SXR122M050ST | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | SXR122M050ST.pdf | |
| PSU18965B | 189µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU18965B.pdf | |
| ESMH500VND393MB80T | 39000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 9 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VND393MB80T.pdf | |
| MAL210233103E3 | 10000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210233103E3.pdf | |
| MLP152M080EK1A | 1500µF 80V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 106 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP152M080EK1A.pdf |