| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.74KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.74k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1741V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1741V.
| EEU-ED2G470S | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2G470S.pdf | |
| EET-HC2E681BF | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 244 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E681BF.pdf | |
| 381LX182M200A452 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX182M200A452.pdf | |
| SH100M100ST | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH100M100ST.pdf | |
| EGXL350ETD101MJC5S | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXL350ETD101MJC5S.pdf | |
| EEU-ED2C330B | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2C330B.pdf | |
| UHV1V152MHD6TN | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1V152MHD6TN.pdf | |
| SLPX273M010A4P3 | 27000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 27 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX273M010A4P3.pdf | |
| EEU-TA1C332 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1C332.pdf | |
| ESMG630ELL152MN30S | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630ELL152MN30S.pdf | |
| MAL209444181E3 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 780 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209444181E3.pdf | |
| EKMM161VSN471MN35S | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM161VSN471MN35S.pdf | |
| ESMH500VSN153MA40T | 15000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VSN153MA40T.pdf | |
| B43501B9277M87 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9277M87.pdf | |
| B43508C5157M82 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5157M82.pdf |