| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW183V is new and unused, you can buy ERA-8ARW183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW183V.
| EEU-FM1E331L | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E331L.pdf | |
| UPS2D010MED1TD | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2D010MED1TD.pdf | |
| LAR2G681MELC45 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2G681MELC45.pdf | |
| UPX1V3R3MPD1TD | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1V3R3MPD1TD.pdf | |
| EKZN800ELL470MHB5D | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKZN800ELL470MHB5D.pdf | |
| EEU-FC1A331B | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A331B.pdf | |
| EKXJ251ELL101MJ50S | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL101MJ50S.pdf | |
| UHD1H102MHD | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1H102MHD.pdf | |
| EKXJ421ELL560MK40S | 56µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL560MK40S.pdf | |
| B41693A8107Q7 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 700 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A8107Q7.pdf | |
| B43254C9107M | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C9107M.pdf | |
| 35MXC10000MEFCSN25X45 | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 35MXC10000MEFCSN25X45.pdf | |
| MAL215857472E3 | 4700µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 65 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215857472E3.pdf | |
| B43501C5227M7 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C5227M7.pdf | |
| B43501A9477M82 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 140 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9477M82.pdf |