| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.7k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1872V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1872V.
| ELXY500ETC100MF05D | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXY500ETC100MF05D.pdf | |
| 225CKE450MJM | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 150.71 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 225CKE450MJM.pdf | |
| MAL203137221E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 800 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203137221E3.pdf | |
| 420MXG390MEFCSN30X40 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG390MEFCSN30X40.pdf | |
| B43504A397M60 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A397M60.pdf | |
| MLP173M010EK1A | 17000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 77 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP173M010EK1A.pdf | |
| B43564A9129M3 | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A9129M3.pdf | |
| UPW1V331MPH | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1V331MPH.pdf | |
| DEBB33D222KB2B | 2200pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | DEBB33D222KB2B.pdf | |
| 885012208003 | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 885012208003.pdf | |
| GRM0225C1E5R7WDAEL | 5.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E5R7WDAEL.pdf | |
| CGJ2B2C0G1H271J050BA | 270pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGJ2B2C0G1H271J050BA.pdf | |
| CL31C102GBCNNNC | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C102GBCNNNC.pdf | |
| C3216JB2A684M160AA | 0.68µF 100V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216JB2A684M160AA.pdf | |
| CBR08C160JAGAC | 16pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C160JAGAC.pdf |