| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1912V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 19.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1912V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1912V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 19.1k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1912V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1912V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1912V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1912V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1912V.
| UVR1V100MDD6TP | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1V100MDD6TP.pdf | |
| USF1C220MDD | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1C220MDD.pdf | |
| LGU1H682MELB | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1H682MELB.pdf | |
| LGY1J222MELA30 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1J222MELA30.pdf | |
| UWJ1H100MCL1GB | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ1H100MCL1GB.pdf | |
| 6.3ZLJ4700M12.5X25 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLJ4700M12.5X25.pdf | |
| URZ2AR47MDD1TA | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2AR47MDD1TA.pdf | |
| ELXV6R3ELL681MJ16S | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV6R3ELL681MJ16S.pdf | |
| UAS2D181MHD6 | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAS2D181MHD6.pdf | |
| MALREKA05JL447F00K | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05JL447F00K.pdf | |
| B43540A2687M87 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2687M87.pdf | |
| 381LX122M180J052 | 1200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX122M180J052.pdf | |
| MAL215753561E3 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215753561E3.pdf | |
| LP102M200H7P3 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP102M200H7P3.pdf | |
| MVY16VC47RMF55TP | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | MVY16VC47RMF55TP.pdf |