| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1962V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 19.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1962V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1962V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 19.6k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1962V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1962V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1962V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1962V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1962V.
| UMA1C100MDD | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1C100MDD.pdf | |
| EEU-HD1H4R7B | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H4R7B.pdf | |
| 380LX271M400J452 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX271M400J452.pdf | |
| UHV1E101MED1TD | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHV1E101MED1TD.pdf | |
| URS1J330MPD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1J330MPD.pdf | |
| 100ZLJ68MTA8X20 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | 100ZLJ68MTA8X20.pdf | |
| MAL203855103E3 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203855103E3.pdf | |
| 337LBB200M2CC | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502.38 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 337LBB200M2CC.pdf | |
| 381LX392M035H022 | 3900µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX392M035H022.pdf | |
| 385MXC100MEFCSN25X25 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 385MXC100MEFCSN25X25.pdf | |
| 200HXC560MEFCSN30X25 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC560MEFCSN30X25.pdf | |
| CGO343M020L | 34000µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGO343M020L.pdf | |
| B43564A2109M3 | 10000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A2109M3.pdf | |
| MAL210446103E3 | 10000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210446103E3.pdf | |
| B43086A2106M | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | B43086A2106M.pdf |