| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW2371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.37KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW2371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW2371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.37k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW2371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW2371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW2371V is new and unused, you can buy ERA-8ARW2371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW2371V.
| 381LX182M050H012 | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX182M050H012.pdf | |
| LGU2E391MELZ | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2E391MELZ.pdf | |
| MAL216056471E3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | MAL216056471E3.pdf | |
| ESMR451VSN471MR40S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR451VSN471MR40S.pdf | |
| EET-UQ2W221BA | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W221BA.pdf | |
| LNR2A683MSE | 68000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2A683MSE.pdf | |
| MAL214699105E3 | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | MAL214699105E3.pdf | |
| EEU-FC1A272S | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A272S.pdf | |
| UBX1E331MHL1TO | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1E331MHL1TO.pdf | |
| LNX2V392MSEG | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2V392MSEG.pdf | |
| EEU-FC1H220B | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H220B.pdf | |
| UKW1H0R1MDD1TA | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H0R1MDD1TA.pdf | |
| 16YXH220MEFCT78X11.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXH220MEFCT78X11.5.pdf | |
| ELXZ6R3ETE332MK20S | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ6R3ETE332MK20S.pdf | |
| MAL214265103E3 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214265103E3.pdf |