| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW242V is new and unused, you can buy ERA-8ARW242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW242V.
| 50ZLH27MEFC5X11 | 27µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50ZLH27MEFC5X11.pdf | |
| EKXG451ELL330ML25S | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG451ELL330ML25S.pdf | |
| UPM2A560MPD1TD | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A560MPD1TD.pdf | |
| 860160572001 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160572001.pdf | |
| LNT1E684MSE | 680000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1E684MSE.pdf | |
| UHE1E331MPD1TA | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1E331MPD1TA.pdf | |
| MALREKE00JE415EG0K | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 141 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JE415EG0K.pdf | |
| B43501B5107M67 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5107M67.pdf | |
| LGY2V221MELA | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2V221MELA.pdf | |
| MAL215848562E3 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215848562E3.pdf | |
| B43508A2188M87 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2188M87.pdf | |
| B43504E337M | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E337M.pdf | |
| CGS273U050V4C | 27000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS273U050V4C.pdf | |
| ECE-V1HAR47NR | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1HAR47NR.pdf | |
| UHE1H182MHT6 | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1H182MHT6.pdf |