| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW2672V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 26.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW2672V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW2672V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 26.7k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW2672V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW2672V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW2672V is new and unused, you can buy ERA-8ARW2672V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW2672V.
| UVY0J102MPD1TD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY0J102MPD1TD.pdf | |
| UVR2F470MHD | 47µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2F470MHD.pdf | |
| 477CKS050M | ELECTROLYTIC | 477CKS050M.pdf | |
| UFW1V102MHD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1V102MHD.pdf | |
| B41693A7337Q7 | 330µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 320 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A7337Q7.pdf | |
| B43540A5826M87 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.18 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5826M87.pdf | |
| EET-UQ2S181JA | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S181JA.pdf | |
| EKMS181VSN122MR35S | 1200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS181VSN122MR35S.pdf | |
| B43508C9277M87 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C9277M87.pdf | |
| PSU6465A | 64µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU6465A.pdf | |
| MAL205829222E3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 82 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205829222E3.pdf | |
| B43504E2158M67 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2158M67.pdf | |
| CGS134U016W4L | 130000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS134U016W4L.pdf | |
| B41828A7226M | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A7226M.pdf | |
| B43082A5275M | 2.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43082A5275M.pdf |