| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW272V is new and unused, you can buy ERA-8ARW272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW272V.
| EEE-FT0J221AR | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 360 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT0J221AR.pdf | |
| EEU-HD1V101 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1V101.pdf | |
| USA1C101MDD1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1C101MDD1TD.pdf | |
| UPJ0J471MPD1TA | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ0J471MPD1TA.pdf | |
| B43231E2227M | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231E2227M.pdf | |
| 672D107M025CC3D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D107M025CC3D.pdf | |
| B43504A2128M87 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2128M87.pdf | |
| E36D251LPN822MDA5M | 8200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19.2 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN822MDA5M.pdf | |
| CGS194U6R3V3C | 190000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS194U6R3V3C.pdf | |
| MLP143M020EA1A | 14000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 56 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP143M020EA1A.pdf | |
| SMH35VS472M25X25T2 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 88 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH35VS472M25X25T2.pdf | |
| GRJ188C70J475KE11D | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRJ188C70J475KE11D.pdf | |
| FK14C0G1H822J | 8200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | FK14C0G1H822J.pdf | |
| GRM0225C1E3R2BDAEL | 3.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E3R2BDAEL.pdf | |
| CL21C561JBANFNC | 560pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C561JBANFNC.pdf |