| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW273V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW273V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW273V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW273V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW273V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW273V is new and unused, you can buy ERA-8ARW273V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW273V.
| EFL-500ELL3R3MD05D | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-500ELL3R3MD05D.pdf | |
| 860131178007 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860131178007.pdf | |
| SLP331M250A7P3 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP331M250A7P3.pdf | |
| TVA1204-E3 | 10µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1204-E3.pdf | |
| B43254B5127M | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B5127M.pdf | |
| SLP271M400E5P3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M400E5P3.pdf | |
| EKMM451VSN221MQ45S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VSN221MQ45S.pdf | |
| MAL210417151E3 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 735 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210417151E3.pdf | |
| E91F401VNT681MU50T | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 146 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VNT681MU50T.pdf | |
| E36D401CPN822AEM9M | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D401CPN822AEM9M.pdf | |
| B41042A6227M | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A6227M.pdf | |
| MAL212853479E3 | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial 4.3 Ohm @ 100Hz | MAL212853479E3.pdf | |
| C2220H333JCGACTU | 0.033µF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C2220H333JCGACTU.pdf | |
| C3216CH1H153K060AA | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH1H153K060AA.pdf | |
| CGA1A2X7R1H331K030BA | 330pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2X7R1H331K030BA.pdf |