| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW302V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW302V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW302V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW302V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW302V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW302V is new and unused, you can buy ERA-8ARW302V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW302V.
| EEE-HA1H1R0R | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1H1R0R.pdf | |
| B43310C9228M | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 87 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43310C9228M.pdf | |
| LGN2H121MELB30 | 120µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2H121MELB30.pdf | |
| 860160680036 | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160680036.pdf | |
| 865230357006 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230357006.pdf | |
| MAL214699103E3 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214699103E3.pdf | |
| LGN2E821MELB35 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E821MELB35.pdf | |
| UMP1HR33MDD | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1HR33MDD.pdf | |
| AHA227M16X16B-F | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.2 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA227M16X16B-F.pdf | |
| SXR102M035ST | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR102M035ST.pdf | |
| EKXJ161ELL331MU40S | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ161ELL331MU40S.pdf | |
| B41888C3478M | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C3478M.pdf | |
| B43254C1128M | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C1128M.pdf | |
| B43640A9827M082 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 140 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43640A9827M082.pdf | |
| ECE-T2WP821EA | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 243 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T2WP821EA.pdf |