| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW3742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 37.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW3742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW3742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 37.4k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW3742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW3742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW3742V is new and unused, you can buy ERA-8ARW3742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW3742V.
| ECA-0JM102BJ | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-0JM102BJ.pdf | |
| EKZN630ELL331MJ25S | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN630ELL331MJ25S.pdf | |
| LGX2G681MELC45 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2G681MELC45.pdf | |
| EKY-500ETD4R7ME11D | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-500ETD4R7ME11D.pdf | |
| UPW2F100MPD | 10µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2F100MPD.pdf | |
| LGN2D102MELB30 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2D102MELB30.pdf | |
| USW1HR47MDD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1HR47MDD.pdf | |
| B43858C2106M | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858C2106M.pdf | |
| 477SML025M | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 490 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477SML025M.pdf | |
| 16YXH1000MEFC12.5X16 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXH1000MEFC12.5X16.pdf | |
| 35YXG680MEFCG412.5X20 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 35YXG680MEFCG412.5X20.pdf | |
| AFK157M63H32T-F | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK157M63H32T-F.pdf | |
| UBT2C101MHD | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2C101MHD.pdf | |
| LGY2V101MELZ | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2V101MELZ.pdf | |
| 381LX271M450K452A | CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP | 381LX271M450K452A.pdf |