| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW3831V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.83KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW3831V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW3831V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.83k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW3831V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW3831V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW3831V is new and unused, you can buy ERA-8ARW3831V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW3831V.
| LQS2W271MELC30 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2W271MELC30.pdf | |
| EEE-HB1HR33R | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1HR33R.pdf | |
| EGXE250ELL101MH12D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE250ELL101MH12D.pdf | |
| UVK2G3R3MPD | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2G3R3MPD.pdf | |
| UPA1C681MPD | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1C681MPD.pdf | |
| AVS227M35G24B-F | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M35G24B-F.pdf | |
| B43505C2337M2 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C2337M2.pdf | |
| 678D228M010EK3D | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 115 mOhm @ 20Hz 4000 Hrs @ 105°C | 678D228M010EK3D.pdf | |
| B43501E187M82 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 740 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E187M82.pdf | |
| B43511C9477M | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C9477M.pdf | |
| 601D108G010GE2 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D108G010GE2.pdf | |
| E37L351CPN183MFM9M | 18000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L351CPN183MFM9M.pdf | |
| MAL210187334E3 | 330000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210187334E3.pdf | |
| GRM21A5C2E220JW01D | 22pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21A5C2E220JW01D.pdf | |
| CGA5L2X7R1E155K160AA | 1.5µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2X7R1E155K160AA.pdf |