| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW392V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW392V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW392V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW392V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW392V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW392V is new and unused, you can buy ERA-8ARW392V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW392V.
| EEU-EE2W100U | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2W100U.pdf | |
| EEU-HD1C332 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1C332.pdf | |
| 865230557007 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230557007.pdf | |
| UUR0J152MNL1GS | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR0J152MNL1GS.pdf | |
| UPJ2E010MPD1TA | 1µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2E010MPD1TA.pdf | |
| 35NSKV10M6.3X5.5 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 35NSKV10M6.3X5.5.pdf | |
| URS1V331MPD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V331MPD.pdf | |
| 25ZL470MEFCT810X16 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZL470MEFCT810X16.pdf | |
| 63YXG120MEFC8X20 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 63YXG120MEFC8X20.pdf | |
| B43505E2227M7 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505E2227M7.pdf | |
| MALREKA00KL515DG0K | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 40 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00KL515DG0K.pdf | |
| B43508A9157M7 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9157M7.pdf | |
| B43505A2337M82 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A2337M82.pdf | |
| LGY2G121MELB | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2G121MELB.pdf | |
| 36D851G075AA2B | 850µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D851G075AA2B.pdf |