| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW393V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10003 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW393V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW393V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW393V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW393V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW393V is new and unused, you can buy ERA-8ARW393V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW393V.
| LGN2W221MELB30 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2W221MELB30.pdf | |
| UVP1C102MHD1TO | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1C102MHD1TO.pdf | |
| MALREKE05AA133J00K | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 36.17 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05AA133J00K.pdf | |
| 450WA6.8MEFCG412.5X16 | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 450WA6.8MEFCG412.5X16.pdf | |
| 515D226M160CG6AE3 | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M160CG6AE3.pdf | |
| EKZE350ETD122MK30S | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE350ETD122MK30S.pdf | |
| MAL213631331E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213631331E3.pdf | |
| 517D227M100EK6AE3 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D227M100EK6AE3.pdf | |
| B41505A108M7 | 1000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 125 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A108M7.pdf | |
| 500D477M040DH2A | 470µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D477M040DH2A.pdf | |
| EKMH201VNN821MR35S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN821MR35S.pdf | |
| EKMM201VNN222MA50T | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VNN222MA50T.pdf | |
| E36D500LPN242UA54N | 2400µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN242UA54N.pdf | |
| B43508B5337M7 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5337M7.pdf | |
| B43508B5397M87 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5397M87.pdf |