| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW4422V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 44.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW4422V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW4422V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 44.2k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW4422V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW4422V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW4422V is new and unused, you can buy ERA-8ARW4422V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW4422V.
| UVP1J3R3MDD | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1J3R3MDD.pdf | |
| AVES226M16C12T-F | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 16.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES226M16C12T-F.pdf | |
| UTS1HR47MDD1TE | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1HR47MDD1TE.pdf | |
| MAL214858102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214858102E3.pdf | |
| 500D108M040EH2A | 1000µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D108M040EH2A.pdf | |
| ESMH401VSN331MQ50S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN331MQ50S.pdf | |
| MAL210452103E3 | 10000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210452103E3.pdf | |
| E37L501CPN682MFF5M | 6800µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L501CPN682MFF5M.pdf | |
| UPW1A153MHH | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1A153MHH.pdf | |
| ESMG451ELL121MQ40S | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451ELL121MQ40S.pdf | |
| C1206C471K5GACTU | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C471K5GACTU.pdf | |
| CGA3E2X7R2A222K080AA | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X7R2A222K080AA.pdf | |
| C3216JB1C106K085AB | 10µF 16V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216JB1C106K085AB.pdf | |
| CL10B221KC8WPNC | 220pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B221KC8WPNC.pdf | |
| CL10C102FB8NNNC | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C102FB8NNNC.pdf |