| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW4642V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 46.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW4642V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW4642V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 46.4k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW4642V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW4642V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW4642V is new and unused, you can buy ERA-8ARW4642V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW4642V.
| EEU-FC1C561 | 560µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C561.pdf | |
| 10ZLJ1200M10X16 | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLJ1200M10X16.pdf | |
| EEU-HD1HR47 | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1HR47.pdf | |
| 30DT335M050BB5 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30DT335M050BB5.pdf | |
| ESMH201VNN821MR35T | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VNN821MR35T.pdf | |
| ESMH401VSN221MQ40W | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN221MQ40W.pdf | |
| ESMH451VNN471MA50T | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VNN471MA50T.pdf | |
| E91F401VSN221MR40T | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VSN221MR40T.pdf | |
| PSU18965C | 189µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU18965C.pdf | |
| B43501A567M60 | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A567M60.pdf | |
| ERWE401LGB821MAA0M | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE401LGB821MAA0M.pdf | |
| B43760A9828M3 | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43760A9828M3.pdf | |
| B43082A5226M | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43082A5226M.pdf | |
| CBR08C270FAGAC | 27pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C270FAGAC.pdf | |
| GRM0225C1E7R2DA03L | 7.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E7R2DA03L.pdf |