| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW472V is new and unused, you can buy ERA-8ARW472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW472V.
| EEE-TG1K330UP | 33µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.3 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1K330UP.pdf | |
| 381LX471M250K022 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX471M250K022.pdf | |
| RFS-10V332MK9#5 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-10V332MK9#5.pdf | |
| UPM1K121MPD | 120µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1K121MPD.pdf | |
| EKXJ401ELL101MLP1S | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL101MLP1S.pdf | |
| 860080675011 | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080675011.pdf | |
| NLW100-50 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW100-50.pdf | |
| EGXL250ETD471MJ20S | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXL250ETD471MJ20S.pdf | |
| MALREKA00DD168PG0K | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 39 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DD168PG0K.pdf | |
| UHV1V152MHD6TN | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1V152MHD6TN.pdf | |
| 25YXG3900MEFCGC18X31.5 | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25YXG3900MEFCGC18X31.5.pdf | |
| B43504B9107M67 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9107M67.pdf | |
| B43504A5826M87 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.65 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5826M87.pdf | |
| B43305B2687M67 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2687M67.pdf | |
| B43501D2687M87 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501D2687M87.pdf |