| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW4752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW4752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW4752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47.5k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW4752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW4752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW4752V is new and unused, you can buy ERA-8ARW4752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW4752V.
| EKXG451ELL6R8MJ20S | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKXG451ELL6R8MJ20S.pdf | |
| UVR1C332MHD | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C332MHD.pdf | |
| UCX1H102MNS1ZD | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 50 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1H102MNS1ZD.pdf | |
| 50NW51MEFC4X5 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50NW51MEFC4X5.pdf | |
| USF1C220MDD1TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1C220MDD1TP.pdf | |
| 516D335M250MM6AE3 | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D335M250MM6AE3.pdf | |
| EKMM201VSN681MR30S | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VSN681MR30S.pdf | |
| MAL209333102E3 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209333102E3.pdf | |
| B43601A9277M62 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9277M62.pdf | |
| B43305C5187M87 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C5187M87.pdf | |
| B41690A7398Q7 | 3900µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 30 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A7398Q7.pdf | |
| GRM1555C2A220JA01D | 22pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A220JA01D.pdf | |
| GRM0225C1E9R4DA03L | 9.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E9R4DA03L.pdf | |
| DE2F3KY103MA3BU02F | 10000pF 300VAC Ceramic Capacitor F Radial, Disc 0.551" Dia (14.00mm) | DE2F3KY103MA3BU02F.pdf | |
| C3216X7R2J333K160AM | 0.033µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2J333K160AM.pdf |