| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW5362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW5362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW5362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW5362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW5362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW5362V is new and unused, you can buy ERA-8ARW5362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW5362V.
| LGU1J332MELB | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1J332MELB.pdf | |
| EKMG161ELL3R3MF11D | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG161ELL3R3MF11D.pdf | |
| UCY2C151MHD3TN | 150µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C151MHD3TN.pdf | |
| UBY1V182MHL1TO | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 33 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1V182MHL1TO.pdf | |
| UPJ2A3R3MDD1TA | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ2A3R3MDD1TA.pdf | |
| ELXV500ETD181MJ20S | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV500ETD181MJ20S.pdf | |
| 500BXC10MEFC12.5X20 | 10µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 500BXC10MEFC12.5X20.pdf | |
| LKX2E181MESY25 | 180µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2E181MESY25.pdf | |
| 381LQ102M180K022 | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ102M180K022.pdf | |
| 80D151P250JB2DE3 | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 541 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 80D151P250JB2DE3.pdf | |
| 36DE482G075EA2P | 4800µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE482G075EA2P.pdf | |
| KZE16VB272M16X20LL | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KZE16VB272M16X20LL.pdf | |
| QVS107CG820JCHT | 82pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | QVS107CG820JCHT.pdf | |
| CL05C101FB5NNNC | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C101FB5NNNC.pdf | |
| CGA2B2C0G1H070D050BA | 7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2C0G1H070D050BA.pdf |