| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW5622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW5622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW5622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56.2k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW5622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW5622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW5622V is new and unused, you can buy ERA-8ARW5622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW5622V.
| LGL2G471MELB35 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2G471MELB35.pdf | |
| TVX1H472MDD | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1H472MDD.pdf | |
| MALREKA05BA215L00K | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.08 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05BA215L00K.pdf | |
| 107SVL016MEL | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.32 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 107SVL016MEL.pdf | |
| B43540B5127M67 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 800 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5127M67.pdf | |
| E82D201VNN102MA35T | CAP ALUM 1000UF 200V RADIAL | E82D201VNN102MA35T.pdf | |
| B43505A9227M62 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9227M62.pdf | |
| MAL205856153E3 | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205856153E3.pdf | |
| E36D630LPN473MCA5M | 47000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.5 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D630LPN473MCA5M.pdf | |
| CGS461T500V2L | 460µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 225 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS461T500V2L.pdf | |
| LXY50VB102M16X30LL | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXY50VB102M16X30LL.pdf | |
| CL10A224KA8NNNC | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10A224KA8NNNC.pdf | |
| GRM2165C1H132JA01D | 1300pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C1H132JA01D.pdf | |
| UMK212B7103KGHT | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | UMK212B7103KGHT.pdf | |
| CL05A225MQ5ZSNC | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05A225MQ5ZSNC.pdf |