| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW5761V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.76KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW5761V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW5761V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.76k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW5761V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW5761V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW5761V is new and unused, you can buy ERA-8ARW5761V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW5761V.
| ESH336M050AC3AA | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH336M050AC3AA.pdf | |
| LAQ2P271MELC20 | 270µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2P271MELC20.pdf | |
| LAR2W391MELC40 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2W391MELC40.pdf | |
| UCX1H470MCS1GS | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 250 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1H470MCS1GS.pdf | |
| EMZF6R3ADA470ME73G | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF6R3ADA470ME73G.pdf | |
| ESMG630ETD221MJ16S | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630ETD221MJ16S.pdf | |
| USH1C101MHD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USH1C101MHD.pdf | |
| B41231B3159M | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B3159M.pdf | |
| B43501B3107M | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B3107M.pdf | |
| B43504A9127M62 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 730 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9127M62.pdf | |
| 200HXC1000MEFCSN35X30 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC1000MEFCSN35X30.pdf | |
| B43508A9687M67 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9687M67.pdf | |
| B41851A4107M | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A4107M.pdf | |
| B43044A1336M | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43044A1336M.pdf | |
| CL32A476MQJNNNE | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32A476MQJNNNE.pdf |