| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW6491V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.49KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW6491V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW6491V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.49k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW6491V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW6491V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW6491V is new and unused, you can buy ERA-8ARW6491V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW6491V.
| UPM1H2R2MDD1TD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H2R2MDD1TD.pdf | |
| EMZA800ADA100MF80G | 10µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA800ADA100MF80G.pdf | |
| UVR1A223MRD | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A223MRD.pdf | |
| MALREKA00JE268NG0K | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.93 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JE268NG0K.pdf | |
| UBX2D100MPL | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2D100MPL.pdf | |
| SLP221M400E3P3 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.508 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP221M400E3P3.pdf | |
| B43504A5187M87 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5187M87.pdf | |
| MAL215942821E3 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215942821E3.pdf | |
| 600D107G040DG4 | 100µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D107G040DG4.pdf | |
| ECE-T2AP123FA | 12000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 28 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T2AP123FA.pdf | |
| 601D567F100JP3 | 560µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D567F100JP3.pdf | |
| CG113U035W4C | 11000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG113U035W4C.pdf | |
| E36D301HLN153MEE3M | 15000µF 300V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D301HLN153MEE3M.pdf | |
| EET-HD2S271JJ | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2S271JJ.pdf | |
| UMK105CG331JV-F | 330pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG331JV-F.pdf |